اسید سولفوریک

اسید سولفوریک یک مایع روغنی بی رنگ است .که در آب با آزاد کردن حرارت ‚ حل می شود .برروی فلزات و پارچه ها خورنده است . فرم شیمیائی H2SO4 دارد.

خواص شیمیائی :

نقطه ذوب  : ۱۰ درجه سانتی گراد

نقطه جوش: ۳۳۷ درجه سانتی گراد

حللا لیت : در آب و اتانول محلول

رنگ : مایع بی رنگ قهو ه ایی ویسکوز

دانسیته : ۱٫۶۷۵تا ۱٫۷۱۰ در ۱۵ درجه سانتی گراد

زمان طول عمر و ماندگاری  : تحت شرایط ذخیره معمولی پایدار است

دمای  آتش گیری : غیر قابل آتش زا

موارد استفاده اسید سولفوریک:

این ماده به عتوان جاذب در فرآیندها استفاده می شود. به عنوان چسب و اتصال دهنده در بعضی کاربردها استفاده می شود. در کشاورزی به عنوان کود شیمیائی و افزایش دهنده غلات برای دام استفاده می شود.

روش تولید :

از سولفور و پیرلیت و هیدروژن سولفید و یا گازهای شامل سولفور در فرآیندهای تماسی در مجاورت کاتالیزور پنتوکسید وانادیم تولید می شود.در مرحله اول از احتراق اجزاء سولفوردار ‚سولفور دی اکسید تولید می شود. در ادامه یک واکنش بحرانی با اکسیداسیون کاتالیزوری در یک کنورتر چهار مرحله در دمای ۴۲۵ تا ۴۵۰ درجه سانتی گراد ‚سولفور تری اکسید را تولید می کند . که پس از سرد شدن تا دمای ۱۶۰ درجه سانتی گراد  سولفور تری اکسد بوسیله بخار گردشی به سولفوریک اسید ۹۸ تا ۹۹ درصد تبدیل می شود.

برای آشنائی با سایر روشهای تولید به سایت های مرجع در این زمینه مراجعه نمائید .

اسید سولفوریک

کاربردها در صنایع داروئی و غذائی

نکات ایمنی اسید سولفوریک:

این ماده به شدت خورنده و خطرناک است . در صورت تماس با پوست دست هرگز پوست دست را با آب نشوئید و آن را با یک دستمال کاملا تمیز نمائید .و پس از برداشتن لکه های  اسید بر روی پوست ‚ باقی مانده را با آب شستشو دهید . پرسنل قبل از هر گونه فر آوری  و حمل و نقل از تجهیزات ایمنی مناسب از قبیل ماسک و عینک و لباس ایمنی و دستکش استفاده نمایند.

بسته بندی  :

این ماده به صورت مایع و در بسته بندی گالن های ۲۰ لیتری و بشکه های ۲۰۰ لیتری و مخازن ۱۰۰۰ لیتری  عرضه می شود. جهت نیاز به  هر گونه مشاوره با بخش فنی برنا شیمی کیمیا تماس حاصل فرمائید .