اسید سولفونیک

اسید سولفونیک به طبقه ایی از اجزای آلی  سولفوردار با فرم عمومی R-S(=O)2-OH اطلاق می شود جائی که Rیک آلکیل آلی است یا یک گروه آریل است و گروه S(=O)2-OHیک گروه سولفونیل هیدروکسید است .می توان پنداشت که این ماده یک اسید سولفوریکی است که گروه هیدروکسیل با یک جایگزین آلی جایگزین شده است .

روش تهیه :

این ماده بوسیله روش سولفوناسیون تولید می شود.معمولا عامل سولفونه کننده ‚ سولفور تری اکسید است.یک مقیاس بزرگ کاربردی از این روش  ‚ تولید اسید الکیل بنزن سولفونیک است.

RC6H5+SO3→RC6H4SO3H

دراین واکنش‚سولفور تری اکسید ‚ یک الکتروفیل است و آرن ها دستخوش جانشینی آروماتیکی الکتروفیلیک می شود.سولفوناسیون مستقیم اسید متان سولفونیک را به اسید متان دی سولفونیک تبدیل می کند.

سولفونیک اسید

کاربرد در شوینده

موارد استفاده :

•شوینده ها و سورفکتانت ها :شوینده ها و سورفکتانت ها مولکول هائی  هستند که گروههای به شدت قطبی و غیر قطبی را ترکیب می کنند.بطور سنتی صابون ها سورفکتانت های قطبی هستند . از اواسط قرن ۲۰ ‚ کاربرد این مواد در شوینده ها از صابون ها پیشی گرفته اند .

•اسیدهای کاتالیزوری : به دلیل قدرت اسیدی بالا ‚ این مواد به عنوان کاتالیزور استفاده می شوند.ساده ترین مثالهای این  اسید متان  و  تولوئن   است که به طور منظم در شیمی آلی به عنوان اسیدهائی که در حلالهای آلی محلول هستند و بعنوان سولفونیک پلیمری شناخته می شوند ‚ استفاده می شوند. رزین دی واکس ‚ اسید اقتباس شده از پلی استایرن است که به عنوان کاتالیزور در سیستم های تبادل یونی (نرم کنندگی آب ) استفاده می شوند.

•داروها  : داروهای سولفا ‚ طیقه ایی آنتی باکتریال هستند که از این مواد تولید می شوند.

برای سایر موارد کاربرد در این زمینه به سایت های معتبر در این زمینه مراجعه نمائید.

نکات ایمنی :

به علت دارا بودن خاصیت اسیدی بالا ‚ برای سلامتی مضر است. کارگران مربوطه قبل از دسترسی و حمل و نقل از تجهیزات ایمنی مناسب از قبیل ماسک‚ عینک مناسب و لباس ایمنی و دستکش استفاده نمایند.

بسته بندی  :

این ماده در بشکه های پلاستیکی و وزن های ۱۶۰و۲۰۰و ۲۲۰عرضه می شود. جهت مشاوره و طرح هرگونه سوال با کارشناسان شرکت برنا شیمی کیمیا در ارتباط باشید .