فسفاته آهن :

فسفاته آهن لایه نازکی از پوشش های تبدیلی است که بر روی سطوح فلزی و غیر فلزی استفاده می شود .پوشش های تبدیلی با کیفیت‚ برای دوام سطوح رنگ شده نیاز است .

قبل از اعمال پوشش های تبدیلی هرگونه آلودگی از سطوح بایستی پاک شوند. پس از آن سطح به طور شیمیایی به یک واسطه غیر هدایتی تبدیل می شود که بر روی آن یک پوشش تبدیلی غیر آلی قرار می گیرد .

پوشش های تبدیلی سطح کلی آستر را افزایش داده.آنها چسبندگی پوشش به فیلم آلی را افزایش می دهند.

امروزه تعداد زیادی از نیرو های خارجی برای کمک به لحاظ این پوشش استفاده می شوند که بسته به شرایط محیطی و هزینه ها کاملا متغیر است .

جهت نیاز به توضیحات بیشتر به سایر منابع  در این زمینه مراجعه نمایید.

طرز مصرف :

پوشش های فسفاته آهن در ۳ روش کاملا مجزا و مختلف استفاده می شوند .

روش اسپری :

در روش اول که میزان مصرف کمتر است  درصد کمتری از این ماده استفاده می شود.مایع فسفا ته آهن در نسبت وزنی بین نیم تا ۱٫۵ درصد به مخزن هایی  که به این منظور ساخته شده اند اضافه می شود. آنجا به اسپری هایی هدایت می شوند که به صورت دوش و تونلی بر روی سطح جسم واسطه پاشیده می شوند .البنه باید توجه داشت فسفا ته آهن کاملا اسیدی می باشد .دمای بین۲۵ تا ۸۰ در جه سانتی گراد بسته به شرایط و برای حصول به نتیجه بهتر باید استفاده شود.

روش غوطه وری :

در این روش جسمی که قرار است فسفاته آهن بر روی آن قرار گیرد ,داخل مخازن بزرگی که به این منظور ساخته شده کاملا غوطه ور می شوند .غلظت وزنی بین ۱٫۵تا ۳ درصد وزنی می باشد .دما کمی بالاتر از مرحله قبل و بین ۴۰ تا ۸۵ درجه سانتی گراد می باشد .

روش تی کشی :

 این روش به علت افت و هدر رفتن زیاد ماده کمتر معمول است. در ابتدا مایع  فسفاته آهن برروی تی یا پارچه آغشته شده و بر روی جسم واسطه کشیده می شود و به اصطلاح لیف مالی می شود.

نکات ایمنی :

فسفاته آهن به علت  دارا بودن خاصیت اسیدی برای پوست انسان و مخصوصا چشم مضرر است .

استنشاق بخارات محلول فسفاته آهن برای دستگاه تنفسی خطرناک است .

پیشنهاد می شود کارگر مربوطه قبل از شروع به کار تجهیزات کامل ایمنی از قبیل دستکش و ماسک و عینک ولباس محافظ استفاده نماید .

بسته بندی و فروش :

این ماده به صورت مایع و  در بسته بندی ۲۰ لیتری ۶۰ لیتری  ۲۰۰ و ۱۰۰۰ لیتری به بازار عرضه می شود.

جهت خرید و  مشاوره با کارشناسان فروش برنا شیمی کیمیا تماس بگیرید .

فسفانه های آهن ‚ مزایا و معایب:

فسفاته ها  به طور کلی یک پوشش تبدیلی هست که برروی فولاد یا اجزاء آهنی اجرا می شود. و به طور کلی به عنوان یک روش آماده سازی در همراهی با روشهای دیگر محافظت خوردگی استفاده می شود .فرآیند شامل غوطه وری اجزاء در محلولهای رقیق است که سطح فلزی را به لایه میکروسکوپیک کریستالی فسفاته تبدیل می کند.

یک لایه از پوشش های فسفاته به طور عمومی می تواند شامل آهن یا کریستالهای روی و منگنز باشد .

پوشش های فسفاته به طور عمومی بر روی فولادهای کربن استیل و چدن و فولادهای کم آلیاژ به کار برده می شود.پوشش ها با نمک های محلول فسفاته روی ‚آهن„و منگنز در اسید فسفریک شکل می گیردو بوسیله اسپری محلول داخل آستر یا غوطه وری آستر داخل محلول شکل می گیرد .

وقتی بخش های فولادی یا آهنی داخل محلول  اسید فسفریک قرار می گیرد کاهش محلی یونهای هیدرو نیوم (+H3O)به وقوع می پیونددکه باعث می شود pHمحلول بالا برود و نمکهای تجزیه شده برروی سطح ته نشین شود .واکنش اسید و فلز فسفاته آهن را ایجاد می کند که ممکن است ته نشین شود.

مراحل کامل فسفاته کردن :

-تمیز کردن سطح

-آبکشی

-فعال کردن سطح

-فسفاته کردن

-آبکشی

-آبکشی خنثی سازی

-خشک کردن

مزایای فسفاته ها:

-محافظت خوردگی در همراهی با پوشش های آلی همچون رنگ ها و پلیمرها

-تسهیل فرآیند کشش سرد همچون کشش سیم و لوله و کشش های عمیق

-محافظت خوردگی در همراهی با روغن ها و واکس ها

-محافظت خوردگی در حالت بدون آستر

-بهتر کردن خواص ضد اصطکاکی

-مهیاکردن چسبندگی قوی برای آستر رنگ شده یا پوشش آلی

انواع فسفاته ها

سه نوع مجزای فسفاته وجود دارند آهن ‚ روی و منگنز .پوشش های فسفاته منگنز مقاومت به خوردگی بالایی دارند .پوشش های فسفاته آهن وقتی در برابر دما و فشارهای بالا قرار گیرند بسیار پایدارتر از پوشش های فسفاته روی هستند .

فسفانه های آهن وقتی قرار باشد مقاوت و چسبندگی رنگ بالایی داشته باشد در مقابل عوامل اکسیداسیون قرار می گیرند و کلا مقاومت کمتری نسیت به پوشش های فسفاته دیگر دارند .گرچه این پوشش ها برای سطوح داخلی و جاهایی که نیاز به سطح بالایی از پوشش و خوردگی نداشته باشند استفاده می شوند .رنگ این پوشش ها از آبی کم رنگ برای فسفاته های سبک تا رنگ خاکستری برای پوشش های ستگین است .

پوشش های فسفاته منگنز به عنوان زیرکار برای رنگ ها و روغن ها استفاده می شوند .پوشش های فسفاته منگنز بسیار جاذب تر از سه فسفانه دیگر برای حمل روغن ها و مومها هستند که برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده می شوند .این پوشش ها برای جلوگیری از برخورد فلز به فاز استفاده می شوند .این پوشش ها رنگ خاکستری تیره تا رنگ سیاه دارند.

پوشش های فسفاته روی انتخاب ارجح برای مقاومت خوردگی فلزات آهنی هستند . آنها پوشش  بسیار محکم و عمومی در صنعت اتومبیل سازی هستند. رنگ این پوشش ها از سایه تیره خاکستری هیتند در حالی که رنگ می شوند تا پوشش های مات سیاه بدهند.

پوشش های فسفاته در صنایع ذیل مصرف می شوند :

-تولید سیستم های هیدرولیکی

-صنایع کششی سرد

-تولید تجهیزات سنگین

-تولید یاتاقان و بلبرینگ

-تولید کانکتورهای الکتریکی

-تجهیزات نظامی

-ساخت اجزا هسته ایی

-به عنوان زیر لایه ایی برای رنگ ها

از مهمترین کاربردهای پوشش های فسفاته می توان برای زیر لایه رنگ اشاره کرد و همچنین به  چسبندگی بهتر و مقاومت خوردگی بالاتر و جلوگیری از تاول زدن رنگ باید اشاره کرد .پوشش های تبدیلی کیفیت بالا ‚برای دوام قطعات رنگ شده نیاز است .در فرایند کاربرد پوشش های غیر آلی بر روی فلز‚ ابتدا باید سطح از هرگونه آلودگی پاک شود. فرایند پوشش تبدیلی سطح را به یک پوشش غیر هادی و غیر آلی تبدیل می کند .پوشش های تبدیلی سطح کلی فلز را افزایش می دهند و چسبندگی فیلم آلی بعدی را افزایش می دهند.