نمک صنعتی 

نمک صنعتی یا سدیم کلراید که با نام نمک دریا شناخته می شود یک جزء یونی است که فرمول NaCL  را دارد . به عنوان نگه دارنده غذا استفاده می شود . و به عنوان مواد اولیه در تهیه بسیاری از مواد شیمیائی استفاده می شود . کاربرد دیگر آن برای آب کردن یخ ها در جاده های مملو از برف و یخ است .

موارد استفاده :

این ماده علاوه بر مواردی که در بالا توضیح داده شد در کاربردهای خانگی و پخت و پز استفاده می شود.

موارد کاربرد :

این ماده نقطه شروع واکنش های کلرو الکالی هست .مطابق معادله ذیل در فرایندهای صنعتی کلر و هیدروکسید سدیم تولید می شود.

۲NaCL+2H2O→CL2+H2+2NaOH

سدیم کربنات در فرایند سولوی برای تولید کربنات سدیم و کلرید کلسیم استفاده می شود.

آبهای سخت که شامل یونهای کلسیم و متنیزیم هستند وقتی در معرض صابون قرار می گیرند یک لایه فیلم یا رسوبی از ته نشینی مواد معدنی قلیائی در لوله ها و تجهیزات صنعتی تشکیل می شود. واحد های نرم کن آب صنعتی رزین های تبادل یونی را به کار می گیرند که در آنها سدیم کلراید تولید و بازیافت می شود.سدیم کلراید

کاربردها در صنعت دارویی و …

جهت آشنائی با سایرکاربردها به سایت های معتبر در این زمینه مراجعه نمائید .

روش تولید :

نمک به وسیله تبخیر آب دریا یا شورابه های دیواره های چا ه ها بدست می آید . و کشور چین عمده تولید کننده آن در دنیا بوده است .

اگرچه آن به آسانی  از ترکیب اجزای آن که شامل سدیم و کلر است تولید می شود.

۲Na+CL2→۲NaCL

نکات ایمنی :

این ماده هیچ گونه اثرات مخرب ندارد .ولی در مورد کارگرانی که مدت طولانی در معرض آن قرار گرفتند اثرات قرمزی برروی پوست بدن آنها دیده شده است . به هر تر تیب پرسنل مربوطه قبل از هر گونه حمل و نقل و مورد عمل قرار گیری از تجهیزات ایمنی مناسب از قبیل دستکش و ماسک و عینک و لباس مناسب استفاده نمایند.

بسته بندی :

این ماده در کیسه های دو لایه ۲۵ کیلوئی عرضه می شود. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان بخش فنی شرکت برنا شیمی کیمیا تماس حاصل فرمائید .