کربنات سدیم

کربنات سدیم که به عنوان واشینگ سودا و سودا کاتالیستی شناخته شده است یک جزء غیر آلی با فرمول Na2CO3است و در شکل هیدرات های متنوع است .همه فرم ها سفید هستند بی رنگ هستند. نمک های  محلول های در آب هستند که قلیائیت منوسط ایجاد می کنند .بطور تاریخی از خاکستر گیاهانی که در خاکهای دارای سدیم غنی رشد می کنند ‚ بدست می آیند .

خواص شیمیائی :

فرمول شیمیائی : Na2CO3

جرم مولی :  ۱۰۵٫۹۸۸۸g/molشکل خشک

۲۸۶٫۱۴۱۶g/molدکا هیدرات

سدیم کربنات

کاربرد در شوینده ها

موارد استفاده :

• این ماده بعنوان جزء تمیزکننده در شوینده های خانگی مثل لباس استفاده می شود.این ماده می تواند جزئی از صابون پودری خشک باشد .

• آن می تواند به عنوان حذف کننده سختی موقتی و دائمی آب در سیستم های نرم کننده آب استفاده شود.

•آن می تواند در تولید شیشه ‚ صابون و کاغذ استفاده شود.

•آن می تواند در تولید اجزا سدیم شبیه براکس استفاده شود.

• به عنوان ادتیو غذائی و در پخت و پز استفاده می شود.

•این ماده به عنوان یک جزء پایه در چربی گیرهای صنعتی استفاده می شود.

جهت اطلاعات راجع به روشهای کاربرد به سایت های معتبر در این زمینه مراجعه نمائید .

روش تولید :

این ماده از روش های مختلفی تولید می شود.یکی از این روش ها که به فرایند مانهایم معروف است از بقیه رایج تر است و به روش ذیل تولید می شود.

۲NaCL +H2SO4 →Na2SO4+2HCL

Na2SO4 +2C →Na2s+2CO2

Na2S +CaCO3 →Na2CO3+CaS

نکات ایمنی :

این ماده به علت داشتن خاصیت قلیائی قوی و همین طور ذرات گردو غبار  برای سلامتی مضر است .کارگران مربوطه قبل از هرگونه حمل و نقل و دسترسی از تجهیزات ایمنی مناسب از قبیل ماسک و لباس ایمنی و عینک و دستکش استفاده نمایند.

بسته بندی  :

این ماده در کیسه های ۵۰ کیلوئی و جامبو بگ های ۱تنی  عرضه می شود . جهت  هرگونه مشاوره با کارشناسان فنی برنا شیمی کیمیا تماس حاصل فرمائید .

تفاوت کربنات سدیم سبک و سنگین :

۱٫خواص فیزیکی :

دو نوع سودا اش سیک و سنگین هیچ تفاوتی از نظر فرمول شیمیائی با هم ندارند. تفاوت بین سایز آنها هست که خواص فیزیکی از قبیل اندازه و شکل را متفاوت می کند . دانسیته سودا اش سبک بین ۵۰۰تا ۶۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. در حالی که دانسیته سودا اش سنگین بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰کیلوگرم بر متر مکعب است .

۲٫ تفاوت قیمت :

سودا اش سنگین گرانتر از سودا اش سبک است .

جایگزین های سودا اش چه هستند ؟

اگر سودا اش موجود نبود جوش  شیرین را برای ایجاد محلول فیکسر استفاده کنید . اما شما نیاز دارید به اینکه نسبت سودا به آب را تنظیم کنید بایستی حرارت اضافه کنید تا به نتیجه مطلوب برسید .

کربنات سدیم یک نرم کننده طبیعی آب  است. که آن را بسیار مناسب به عنوان یک ادتیو در شوینده ها می کند. محصولاتی که با این خصوصیت فروخته می شوند تحت عنوان Washing Ashو Washing Ash فروخته می شوند.سود اش از سختی آب بواسطه جوش خوردن با شوینده جلوگیری می کند و باعث می شود توزیع یکنواختی در عملیات شستشو داشته باشیم .

علاوه برخواصی که به عنوان توانایی به عنوان یک جزء سازنده تشریح شد می تواتد به عنوان بردارنتده لکه های الکل و گریس از لباس مطلوب باشد و حتی می تواند به عنوان برطرف  کننده لکه های قهوه و اسپرسو کارائی داشته باشد . استفاده از سودا اش در بویلرها و سیستم های گرم کننده آب باعث می شود که از تشکیل مواد معدنی در آب جلوگیری کند و عملیات آنها را بسیار با کیفیت جلوه دهد.